[Almed]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Praca nadesłana na konkurs tygodnika „Stolica” pt. „Warszawa moich wspomnień”.

Wspomnienia otwiera opis przedwojennej Warszawy, jako miasta pięknego z cudowną architekturą. Autorka opisuje swoją próbę powrotu po wakacjach już po rozpoczęciu wojny. Opisuje liczne problemy z jakimi się spotyka: kłopoty z transportem, kontrole, czy to jak przekroczyć Wisłę z Saskiej Kępy.

Po powrocie opisuje realia życia w trakcie wojny. Dużo miejsca poświęca temu, jak wyglądał wtedy handel, również handel z gettem. Przybliża sposób działania szmuglerów, podaje nawet ceny po jakich skupowane były futra z getta i za ile sprzedawane.

W późniejszej części wraca jednak do opisu miasta, zastanawia się też czemu wcześniej część miasta, w której wyznaczono getto, była jej nieznana, czy była przez nią zapomniana. „Na ulicy Franciszkańskiej jakieś zamieszanie. To policjant otoczony tłumem gapiów prowadzi bladego wyrostka. Co się stało pytam gazeciarki. - To komunista wywiesił na drutach transparent antykapitalistyczny.”

Dalej autorka wspomina jak udaje się na wizytę do znajomych na Rynek Starego Miasta, po czym udaje się na Pragę. Opisuje wygląd tamtejszych ulic, układ kamienic, tłum na Ząbkowskiej.

Wspomnienia kończy refleksja przemijającego czasu i wyrywkowe wspomnienia z września 1939 roku, Wielkanocy 1943, gdy płonęło getto podczas powstania i sierpień 1944, oraz refleksja, że „zamiast wizji dawnej Warszawy zamarzyła mi się nagle Warszawa nowa, jasna, słoneczna i zielona”.

Poza wspomnieniami w teczce znajduje się koperta zaadresowana do redakcji „Stolicy”, kartka A5 z imieniem i adresem Autorki, oraz dwie recenzje konkursowe.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Almed
Wariant tytułu: 
Warszawa moich wspomnień
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
10 k. + [2] s. ; koperta : 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
203
Tytuł kolekcji: 
Zbiór rękopisów
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia