[Anna Podczarska: Wspomnienia z okresu przedwojennego i lat II wojny światowej]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Wspomnienia z czasów okupacji. W przeciwieństwie do opowieści o dzieciństwie, Anna Podczarska relacjonuje tutaj osobiste przeżycia w pierwszej osobie. Wspomnienia są niezwykłym świadectwem wojennych przeżyć nastoletniej dziewczyny, skazanej na samodzielność i samotność, która próbuje przede wszystkim przetrwać i odnaleźć rodzinę. Dokument jest także bardzo interesującym źródłem ukazującym realia polskiej wsi podczas okupacji.

Podczarska opisuje lata dorastania przypadające na czas II wojny światowej. Tuż przed jej wybuchem 16-letnia autorka zostaje przez matkę odesłana do pracy na wieś. Wspomnienia dotyczą pobytu u kolejnych niemieckich gospodarzy – najpierw pod Łodzią, następnie pod Poznaniem. Autorka opisuje ciężkie warunki pracy w gospodarstwie, doświadczaną przemoc, w tym również seksualną, i ucieczki od swoich pracodawców. Kolejna część dokumentu dotyczy 2,5-letniej wojennej tułaczki autorki w poszukiwaniu rodziny i walki o przetrwanie (Łódź, Pawłów k. Szydłowca, Kłajpeda). Wspomnienia kończy powrót autorki do Łodzi w 1944 r.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Wspomnienia z czasów okupacji (ucieczka)
Miejsce powstania: 
Łódź
Opis fizyczny: 
26 s.; 30 cm
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1969
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
15459/II, mf 9807
Uwagi: 
Zapis przeważnie dwustronny, nieliczne poprawki maszynowe. Stan dobry, tekst czytelny. Załączone pismo A. Podczarskiej do ZNiO z podpisem autorki (1 k., długopis, niebieski tusz). Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna, całość złączona okładką).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
poniedziałek, luty 10, 1969
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
praca u niemieckich gospodarzy, II wojna światowa, tułaczka, ucieczka, przemoc seksualna wobec kobiet, praca przymusowa
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1944
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia