Borys von Smysłowski funkcjonariusz Abwehry

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Tekst opisuje okoliczności zamachu na Smysłowskiego, pułkownika wojsk ukraińskich pod dowództwem niemieckim. Autorka, powołując się na źródła (m.in. własną relację oparta na powiązania z oddziałem „Żbika” z Kedywu Kolegium A, wykonującym wyrok), podaje szczegóły rozpoznania i samej akcji.

Sąd Polski Podziemnej, po zbadaniu działalności Smysłowskiego na szkodę narodu polskiego, wydał na niego w 1944 r. wyrok śmierci. Pierwsza próba wykonania wyroku, która miała miejsce 16.05.1944 r., była bezskuteczna, ponieważ samochód Smysłowskiego nie pojawił się o przewidzianej porze w miejscu akcji. Ponowiona następnego dnia wywołała strzelaninę z żandarmami, w wyniku której na miejscu poległ dowódca akcji ppłk. „Żbik” (Zdzisław Zajdler-Rybicki). Smysłowski uszedł cało.

Na koniec autorka rozważa motywy postępowania  Smysłowskiego wobec Ronny. Stawia tezę, że Smysłowski udzielając mu pomocy, chciał, w perspektywie zbliżającego się końca wojny, zapewnić sobie świadka swej przyzwoitości wobec Anglika. Wobec Polaków postępował nadal według niemieckiej recepty.

Autor/Autorka: 
Organizacja/Partia: 
Miejsce powstania: 
Londyn
Opis fizyczny: 
mps., 1 s. luź.; ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1987
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/39
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
piątek, Listopad 27, 1987
Rodzaj zasobu: 
Archiwum osobiste
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
inne