[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Tekst powstał w roku 1946, stanowi zapis dla Żydowskiej Komisji Historycznej. Autorka nie spisała go własnoręcznie, pisała Klara Mirska, pani Drobner dyktowała i zaakceptowała tekst.

 

Dokument stanowi zapis wojennych losów pani Drobner.

Początkowo kobieta przebywała w getcie w Złoczowie, przekazała informacje o jego organizacji i warunkach życia. Po jego likwidacji ukrywała się w schronie. Dzięki zaprzyjaźnionym Polakom zdołała przedostać się do Warszawy. Korzystając z dokumentów wystawionych na nazwisko Sawicka przetrwała w mieście do jego ewakuacji po powstaniu warszawskim. W tekście znajduje się wiele informacji zarówno o szantażystach, jak i Polakach chętnie udzielających pomocy i schronienia. Tekst zamyka opis tułaczki po ewakuacji z Warszawy – pani Drobner znajdowała się po kolei w Milanówku, Dęblinie, Komorowie, Chotomowie, Choszczówce i Łowiczu.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Łódź
Opis fizyczny: 
66 stron maszynopisu, pierwsze pięć stron brakuje. Brak odpisu.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
Dobry, wszystkie karty czytelne (brak pierwszych kart tekstu)
Sygnatura: 
302/233
Tytuł kolekcji: 
Zbiór pamiętników.
Uwagi: 
Tekst spisany przez Klarę Mirską (w trakcie rozmowy z panią Drobner), z ramienia Żydowskiej Komisji Historycznej w Łodzi.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia