[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja z datą dzienną 14 lipca 1945, dotyczy okresu 1941-1944.

W relacji Autorka skoncentrowała się na działalności oddziałów partyzanckich na terenie dzisiejszej Białorusi. Najwięcej uwagi poświęciła grupom aktywnym w okolicach Mińska Białoruskiego.

Kobieta, początkowo pracująca "po aryjskiej stronie", nawiązała znajomości z ludźmi o przekonaniach komunistycznych. Wspierała ich wykonując różne rozkazy – przede wszystkim przekazywanie informacji i pełnienie roli przewodnika dla nowych rekrutów.

W sierpniu 1942 roku spotkała się z oddziałem Żukowa, w którym z dwustu partyzantów stu pięćdziesięciu było Żydami. Wraz z tym oddziałem wdała się w jedną z najpoważniejszych potyczek zbrojnych, od tej też pory pozostała partyzantką walczącą, a nie tylko wspierającą działania innych.

Kilkakrotnie zmieniała oddziały, głównie z powodu ich rozbicia oraz antysemityzmu innych partyzantów. Wielokrotnie wysłuchiwała uwag dotyczących Żydów, oskarżania ich o różnorakie przewiny i informacji o pogromach. Po takich wydarzeniach starała się zmienić oddział szukając takiego, w którym czułaby się akceptowana.

Opisała skład oddziałów podając wiele nazwisk i rang wybranych partyzantów. W grupach działali zarówno mężczyźni jak i kobiety. Wielu członków było dawnymi funkcjonariuszami policji bądź wojskowymi, reszta przechodziła szkolenie i dołączała do oddziałów z własnej woli – głównie kobiety.

 

W relacji dużo wzmianek o antysemityzmie, zarówno wśród innych partyzantów, jak i miejscowej ludności.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Soni Doktorowicz]
Miejsce powstania: 
Łódź
Opis fizyczny: 
8 stron rękopisu (210x295) w jidysz.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Jidisz
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Rękopis, miejscami niezbyt czytelny.
Sygnatura: 
301/377
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisał Melech Bakalczuk. Na dokumencie adnotacja o autoryzacji.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja