[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja powstała w maju 1945 roku, dotyczy wydarzeń z wiosny 1944 roku.

Na dokumencie dopisany tytuł nieuwzględniony w katalogach archiwum: "Chcę żyć…".

Relację otwiera wstęp przedstawiający stan psychiczny kobiety. Tekst o charakterze innym niż faktograficzny, przypomina raczej opis poetycki – dużo porównań, opisów uczuć i wrażeń. Autorka pisała głównie o tym, że bała się własnego cienia, nie przypominała siebie z okresu przedwojennego, czuła się zagubiona, przerażona i chciała tylko jednego – żyć.

Autorka opisała swój pobyt w obozowym szpitalu. Pierwszy wpis, dotyczący choroby i szpitala, opatrzony został datą 10 kwietnia 1944 roku. Kobieta pisała o wysokiej gorączce, stanie kobiet znajdujących się blisko niej i plotkach dotyczących selekcji wśród pacjentów. Zapisała, że wszystkie chore najbardziej bały się właśnie selekcji, miały bowiem świadomość tego, że w ich stanie miały większą niż ktokolwiek inny szansę dostać się do grupy przeznaczonej na śmierć.

W tekście informacje o dwóch innych więźniach – kobiecie, którą, z racji jej urody, Autorka nazywała Greczynką i mężczyźnie kochającym się w Greczynce (brak imion). Greczynka nie umiała posługiwać się alfabetem łacińskim, dlatego korespondencja pomiędzy nią, a mężczyzną, przechodziła przez ręce Autorki.

Pod datą 18 kwietnia zanotowała szczegółowy przebieg selekcji. Autorka została wybrana do grupy, która miała zostać zaprowadzona do komory gazowej. W tej części znajduje się sporo przemyśleń dotyczących śmierci, woli i chęci życia, sile ducha i beznadziejności sytuacji. Kobieta opisała szczegółowo wygląd komory gazowej i zachowania innych wysłanych na śmierć.

Z opresji wyratował ją mężczyzna, któremu pomagała kontaktować się z Greczynką. Wszedł do komory i informując żydowskich strażników, że Autorka jest jego żoną, wyprosił jej wypuszczenie.

Dokument zamyka adnotacja o tym, że cała trójka blisko się ze sobą zaprzyjaźniła, wszyscy przeżyli wojnę i utrzymywali ze sobą kontakty.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Róży Grünbaum]
Wariant tytułu: 
[Chcę żyć…]
Miejsce powstania: 
Włocławek
Opis fizyczny: 
4 strony rękopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/373
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na dokumencie dopisek dotyczący autoryzacji.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja