[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja powstała w 1945 roku, dotyczy wydarzeń z roku 1942.

Autorka poświęciła relację wydarzeniom związanym z likwidacją getta w Dębicy. Mieszają się w niej fakty, z zaobserwowanymi przez kobietę i samodzielnie rozwiniętymi scenami. Miejscami trudno rozdzielić to, co rzeczywiste, a co uzupełnione.

Tekst zawiera wiele informacji o osobach przebywających w getcie razem z Autorką. Niektóre z nich przedstawiono z imienia, inne jedynie opisano. W relacji w wielu miejscach pojawiają się dialogi, których Autorka prawdopodobnie nie słyszała, ani tym bardziej nie pamiętała tak dokładnie po trzech latach od wydarzeń.

Relacja opisuje akcję likwidacyjną, przebieg deportacji do obozu zagłady w Bełżcu oraz masowe egzekucje na terenie dzielnicy żydowskiej.

Autorka pisała specyficznym językiem (przypominającym nieco ten, pojawiający się w relacjach spisywanych przez panią Beylin): "Nieszczesny narodzie zydowski, za coz ty tak cierpisz? Czy rzeczywiscie uczyniles tyle zla innym narodom, ze cie tak nienawidza? Czy nie starales sie wydac z siebie co miales nejlepszego?". (pisownia zgodna z oryginałem

 

Maszynopis miejscami bardzo nieczytelny, zamazany, litery znale ze sobą. Powstał na maszynie do pisania pozbawionej polskich znaków diakrytycznych (prawdopodobnie poniemieckiej).

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Leonki Gertler]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
7 kart (210x295mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Maszynopis, miejscami niezbyt czytelny.
Sygnatura: 
301/378
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja