[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Na dokumencie dodany tytuł "Aryjskie papiery".

Relacja z datą dzienną 2 VII 1945 roku. Obejmuje wydarzenia z okresu od 1942 do 1944 roku.

Pierwsza część relacji dotyczy ucieczki Autorki z getta we Lwowie. Można przypuszczać, że decyzja o opuszczeniu miasta zapadła w okresie nasilonych akcji antyżydowskich (likwidacji – lakoniczne informacje). Autorka nie opisała szczegółowo swojej podróży, zapisała tylko, że posługiwała się "krakowską metryką".

Druga część to lakoniczne informacje o pracach wykonywanych przez kobietę po ucieczce ze Lwowa. Krótko pracowała na wsi, jako "kobieta do krów", okazało się jednak, że tego typu zajęcia były dla niej niezwykle trudne i nieprzyjemne. Po przyjechaniu do Krakowa znalazła zatrudnienie jako służąca. Pracowała u rodziny Volksdeutschów, która odmówiła pomocy w załatwieniu meldunku – bez niego kobieta była narażona na aresztowanie w czasie kontroli dokumentów.

Trzecia część składa się z krótkich notek opatrzonych datami. Są to kolejno:

XII 1942 roku – spotkanie Austriaka, poprzednio przebywającego we Lwowie, który znał jej tożsamość. Mężczyzna miał "słabość do kobiet", dlatego postanowił nie wydać Autorki.

IV 1943 roku – spotkanie znajomego ze Lwowa Polaka. Para postanowiła się pobrać (ślub prawdopodobnie nie z uczucia, tylko w celu zapewnienia Autorce niezbędnych dokumentów). Ślubu udzielił im kuzyn męża Autorki.

V 1944 roku – spotkanie kobiety, znanej we Lwowie współpracowniczki gestapo. Kobieta groziła Autorce wydaniem jej tożsamości. Autorka nie tylko odparła atak, zaczęła grozić kobiecie kłamiąc, że ma silniejsze kontakty, wpływy i sama może więcej, niż współpracowniczka gestapo.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Aryjskie papiery
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
1 karta (210x295mm) rękopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/432
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała Iza Lauer. Bardzo zdawkowa relacja. Krótka, pozbawiona opisów, brak emocji i kwestii relacji z innymi ludźmi. Dobra datacja, imiona i nazwiska wspominanych osób.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja