[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja powstała w roku 1945, obejmuje charakterystykę żydowskiego policjanta Zimmermanna, z którym Autorka miała styczność w roku 1943, w obozie w Płaszowie.

Na górze dokumentu pieczęć: Wojewódzka Żydowska Komisja Historyczna, Kraków, Długa 38.

 

W dokumencie Autorka nie pisała o sobie, ani o losach swojej rodziny. Skoncentrowała się wyłącznie na żydowskim policjancie nazwiskiem Zimmermann. Mężczyzna, wraz z żoną, został zakwaterowany w baraku, w którym mieszkała Autorka, w roku 1943. Najpierw dostali niewielki pokoik tylko dla siebie, później strażnicy im go odebrali i para nocowała razem z innymi więźniami.

Policjant słyną z brutalności. Zaraz po przeniesieniu do pomieszczenia ogólnego pobił jedną z więźniarek (z tekstu wynika, że nie chodziło o Autorkę). Chodziło mi o zajęcie pryczy, do tej pory zajmowanej przez kobietę.

Dodatkowo w relacji znajdują się informacje o żonie Zimmermanna (brak imienia), która miała pracować w obozie dla Madritacha. W rzeczywistości jednak nie wykonywała żadnych zdań, wszystko wymuszając na Autorce groźbami i biciem.

Tekst zamyka informacja, że zachowanie Zimmermanna nie odbiegało od podejścia innych przedstawicieli policji żydowskiej do więźniów.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Bronisławy Rosenberg]
Wariant tytułu: 
[Charakterystyka policjanta żydowskiego Zimmermanna]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
1 karta (210x295mm) rękopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Rękopis, miejscami niezbyt czytelny.
Sygnatura: 
301/433
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Relacja bardzo lakoniczna, przypomina w formie raczej donos, czy podstawę do dalszego postępowania sądowego, niż relację, wspomnienia czy pamiętnik. Brak dat, poza rokiem 1943. Brak nazwisk, poza oprawcami Autorki. Brak informacji o rodzinie, relacjach z innymi więźniami, odniesień do wcześniejszego życia.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja