[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Dziennik obejmuje wydarzenia z okresu od 1941 do 1942 roku rozgrywając się w getcie stanisławowskim (dziś Iwano-Frankiwsk).

Autorka rozpoczęła tekst informacjami o masowej egzekucji, która odbyła się na miejscowym cmentarzu 12 października 1941 roku. Wówczas zginęła większość jej koleżanek i znajomych. Autorka wspominała je, starając się przekazać informacje o zmarłych i zachować o nich pamięć. W następnej części dużo miejsca poświęciła warunkom mieszkaniowym w getcie – opisała uczucie ciągłego zagrożenia, strach, głód, fatalne warunki sanitarne, problem pracy i ciągłego braku pieniędzy. Opisała śmierć swojej siostry (kwiecień 1942).

Dziennik urywa się na roku 1942, nie wiadomo, czy Autorka zarzuciła jego pisanie, czy zapiski kończą się wraz z jej śmiercią.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Stanisławów (dziś Iwano-Frankiwsk)
Opis fizyczny: 
116 stron rękopisu. Dublet w maszynopisie, 24 strony.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1941 do 1942
Stan zachowania: 
Dobry, wszystkie karty czytelne
Sygnatura: 
302/267
Tytuł kolekcji: 
Zbiór pamiętników.
Uwagi: 
Tożsamość Autorki pozostała nieznana aż do lat 90-tych XX wieku. W środku pamiętnika znajduje się kilka stron zapisanych innym charakterem pisma. Spisała je kobieta nosząca imię Eliza (tak, jak Autorka), jej tożsamość pozostaje jednak nieznana. Pamiętnik odnaleziono w 1943 roku przy drodze, którą prowadzono na stracenie Żydów z getta w Stanisławowie. Po wojnie przechowywał go pan Adam Rubaszewski, przekazany do ŻIH.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia