[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja sporządzona 21 czerwca 1945 roku w Krakowie.

Tekst obejmuje wydarzenia z okresu od 1939 do 1945 roku.

Relację otwierają zdawkowe informacje o Autorce i o tym, że we wrześniu 1939 roku znajdowała się w Budapeszcie. W niedługim czasie po wybuchu wojny kobieta znalazła dojścia do Towarzystwa Polsko-Węgierskiego i rozpoczęła w nim pracę.

Część relacji poświęciła profesorowi (nazwisko nieczytelne – nie da się stwierdzić czy nazwisko jest węgierskie, niemieckie czy polskie), który był w stanie załatwić polskie dokumenty i paszporty. Kobieta skorzystała z jego pomocy, później w ten sam sposób organizowała papiery dla osób w potrzebie. Próbowała współpracować  prezesem miejscowego kahału – Poglerem.

Autorka zajmowała się organizacją pomocy dla Żydów węgierskich i polskich. Co ciekawe zanotowała, że wielokrotnie spotykała się z informacjami, że Żydzi węgierscy skłonni są pomóc, ale tylko za odpowiednią opłatą. Brak informacji o charakterze pomocy.

W kwietniu 1944, jako aryjkę, aresztowaną ją za pomoc Żydom i wysłano do Auschwitz. W obozie zginął jej mąż, jej udało się doczekać wyzwolenia.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Franciszki Pomeranc]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
2 strony rękopisu w języku polskim z odpisem w maszynopisie.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Oba dokumenty fragmentami nieczytelne.
Sygnatura: 
301/443
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisał R. Hirsch. Tekst suchy, pozbawiony szczegółów nawet takich, jak charakter pomocy, którą kobieta niosła Żydom. W tekście kilka nazwisk, niestety w większości nieczytelnych. Można odnieść wrażenie, że Autorka nie chciała składać relacji.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
czwartek, Czerwiec 21, 1945
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja