[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja sporządzona w 1945 roku w Krakowie.

Tekst obejmuje wydarzenia z okresu od 1941 do 1945 roku.

Relację otwierają zdawkowe informacje dotyczące wejścia wojsk niemieckich do Lwowa. Autorka, zamężna z "aryjczykiem", żyła poza centrami diaspory. Skutkowało to jednocześnie brakiem identyfikacji z lwowskimi Żydami, brakiem pełnej świadomości co do położenia tej grupy, ale i strachem dotyczącym możliwości bycia zakwalifikowaną właśnie do niej.

Zapisała, że jej mąż poznał księdza, który znając sytuację małżeństwa zgodził się Autorkę ochrzcić i wydać jej metrykę zaświadczającą o "aryjskim pochodzeniu". W tekście brak wzmianek o relacjach z członkami rodziny Autorki, tak jak i o tym, czy i im proponowano takie rozwiązanie.

 

Następna część relacji dotyczy roku 1942, w którym Autorka bezskutecznie próbowała wyjechać do Krakowa. Z relacji wynika, że w tym samym okresie metryka uratowała ją w czasie łapanki.

 

Kolejna część dotyczy okresu od lipca 1943 roku, do zakończenia działań wojennych.

Autorka przebywała z mężem w Krakowie. Była tam szantażowana – zapłaciła część pieniędzy i uciekła. Po tym wydarzeniu postanowiła razem z mężem wyjechać do Warszawy. O pobycie w Warszawie w relacji opowiedziała bardzo lakonicznie, zapisała że musiała zamieszkać w hotelu, bez męża, który pozostawał w innym miejscu. W krótkim czasie ponownie ją szantażowano.

Do Krakowa małżeństwo próbowało wrócić w pierwszych dniach powstania warszawskiego. W drodze kobieta rozłączyła się z mężem. Gdy zdobyła informacje o obozie w Pruszkowie, postanowiła sprawdzić to miejsce, jako obóz przejściowy dla ludności z Warszawy. Po kilku dniach odnalazła tam męża, jednocześnie ponownie padając ofiarą szantażystów.

Razem wrócili do Krakowa, gdzie doczekali wyzwolenia. Autorka zapisała, że po ostatnim powrocie do miasta okazało się, że w czasie ich nieobecności rozkradzione zostały wszystkie ich rzeczy, nie doczekali się także żadnej pomocy.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Janiny Kality]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
4 strony rękopisu w języku polskim z odpisem w maszynopisie.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/444
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Tekst spisany równoważnikami i urywanymi, krótkimi zdaniami: "W chwili wybuchu wojny we Lwowie. Niemcy we Lwowie w r. 1941 1/7. Zezn. Nie wiedziała o zarządzeniach rasistowskich. Nikt nie przypuszczał. 12. 7. = afisze kto Żydem." Świadczy to o tym, że Autorka opowiadała o swoich przeżyciach, ale nie spisywała samodzielnie dokumentu – jest w nim nazywana "zeznającą". Brak emocji, relacja jest niezwykle sucha, choć opisuje los Autorki i jej męża, a nie jak (niektóre z podobnych tekstów) los większej grupy Żydów.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja