[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja sporządzona w 1945 roku w Krakowie.

Tekst obejmuje wydarzenia z okresu od 1942 do 1943 roku.

Relacja składa się z dwóch niezwykle krótkich i lakonicznych tekstów.

 

Pierwszy z nich dotyczy podróży ze Świdra do Warszawy koleją elektryczną. Koło Falenicy Autorka widziała przez okno grupę Żydów, liczącą kilka tysięcy osób (kobiet, mężczyzn, dzieci i starców), prawdopodobnie pochodzących z Anina i Wawra. Zapisała, że żołnierze pilnujący kolumny strzelali do tych, którzy nie nadążali z marszem, bądź wychodzili z szeregu. Wzdłuż torów co kilka metrów leżały ciała.

 

Druga z nich mówi o koleżance doktor Lewińskiej (brak imienia), która mieszkała na Muranowie i z okien swojego mieszkania miała widok na budynki znajdujące się w obrębie getta warszawskiego. W czasie powstania w getcie kobieta widziała kilka samobójstw. Pierwszym z opisanych jest samobójstwo matki z dwójką dzieci, która skoczyła z trzeciego lub czwartego piętra "prosto w ogień" (prawdopodobnie chodzi o płonące ulice dzielnicy żydowskiej). Drugie popełniła starsza osoba, przed skokiem długo stojąca na parapecie, jakby zastanawiała się nad innymi możliwościami. Lekarka zapisała, że obserwowanie getta, jego likwidacji i powstania niezwykle wstrząsnęło jej koleżanką.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Heleny Lewińskiej]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
2 strony rękopisu w języku polskim z odpisem w maszynopisie.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/447
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Tekst niezwykle emocjonalny. Autorka, która najpewniej składała relację z poczucia obowiązku, mówiła dużo o rozpaczy, beznadziei, braku możliwości pomocy cierpiącym i umierającym bezsensowną śmiercią ludziom.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja