[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja z datą dzienną: 8 czerwca 1945 r.

Tekst obejmuje wydarzenia z okresu od 1942 do 1944 roku.

Relację otwiera data 22 października 1942 roku wraz z informacją, że tego dnia zamordowana została matka Autorki wraz z pozostałymi (poza ojcem i siostrą) krewnymi.

Reszta tekstu to rozważania Autorki dotyczące wartości życia, jego umiłowania i nadziei na lepszą przyszłość. Kobieta praktycznie cały dokument poświęciła rozważaniem nad bezsensownością tego, co spotkało jej rodzinę. Pisała o bezcelowości życia w ukryciu, konieczności przetrwania, wierze w poprawę sytuacji i wojnie – wszystko bardzo ogólnie i emocjonalnie.

Pod datą 1 lutego 1944 roku odnotowała, że "my wyszli na woli dźwięków Czerwonej Armii" – chodzi o opuszczenie znajdującego się pod polami uprawnymi schronu po nadejściu wojsk radzieckich.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Rywy Szparberg]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
3 strony rękopisu w języku jidysz z tłumaczeniem na język polski + odpis w maszynopisie w języku jidysz.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/450
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Tekst spisany specyficznym językiem, nieco archaicznym: "straciliśmy raz nawżdy osobę" (pisownia zgodna z oryginałem). Dokument powstał w języku jidysz. Autorka pod tłumaczeniem dodała adnotację przełożoną na polski, w której przyznała, że pisała go w leśnej jamie, gdzie wraz z dziesięcioma osobami ukrywała się przez ostatni okres wojny. Choć dokument ten znajduje się w zbiorze relacji, należy go raczej traktować jako fragment pamiętnika lub komentarz do relacji znajdującej się pod sygnaturą 301/451. Tekst z adnotacją dotyczącą autoryzacji.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
piątek, Czerwiec 8, 1945
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja