[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja pochodzi z roku 1945 r.

Tekst obejmuje wydarzenia z okresu od 1941 do 1943 roku.

Relację otwierają informacje o pojawieniu się we Lwowie afiszy informujących o utworzeniu getta i konieczności przeniesienia się Żydów z innych części miasta w jego granice. Autorka zapisała, że w czasie przeprowadzki mieszkała w dziewięcioosobowej grupie (złożonej z członków rodziny). Dom należący do jej dziadka został zniszczony, rodzina utraciła też znaczną część należących do niej rzeczy.

Opis wysiedlenia bardzo lakoniczny, Autorka opisała "bramę w której znikają ludzie", ciężko jednak z tekstu ustalić gdzie ta brama miała się znajdować. Prawdopodobnie chodzi o miejsce, z którego żołnierze lub policjanci wybierali ludzi kierowanych później do pracy, lub mordowanych.

Kobieta odnotowała, że do marca 1943 roku przemycała do getta różne towary i do tego okresu w mieście panował względny spokój. Jego koniec nastał wraz z wybuchem się "akcji marcowej". Rozpoczęły się łapanki i egzekucje przeprowadzane przez Niemców i Ukraińców.

Mniej więcej w tym okresie Autorka zaczęła ukrywać się z dziewięcioma innymi osobami "w schowku". Prawdopodobnie miejsce, w którym się ukrywali, zostało odkryte – może o tym świadczyć informacja o zabraniu matki, dziadka, siostry i braci Autorki. W tym samym miejscu znajduje się adnotacja dotycząca śmierci wujka Autorki (prawdopodobnie brata matki) w obozie janowskim.

Autorka nie wyjaśniła jak udało się jej ponownie spotkać z matką, zapisała natomiast, że rodzice dowiedzieli się o rozpowszechnionych w getcie fałszerstwach – chodziło przede wszystkim o metryki urodzenia, zaświadczenia o pracy i zatrudnieniu. Rodzice postarali się kupić jej fałszywą, aryjską metrykę. Dzięki niej opuściła getto i dostała się do pociągu – nie zapisała więcej informacji na ten temat, nie wiadomo dokąd miał on jechać. Z tekstu wynika jednak, że odjazd opóźnił się, a współpasażerowie odkryli, że Autorka jest Żydówką. Uciekła i wróciła do rodziców po próbie wymuszenia na niej zapłaty za milczenie.

Dopiero druga próba opuszczenia getta zakończyła się sukcesem. Autorka niestety nie zapisała jak przedostała się na "aryjską stronę", ani gdzie się podziewała w okresie między ucieczką, a złożeniem relacji.

W tekście wiele informacji o masowych morderstwach, także żydowskich policjantów. Autorka zanotowała, że jej ojciec zmarł. Brak informacji o losie matki i rodzeństwa.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Fryderyki Bratspiel]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
7 kart (210x295mm) maszynopisu rękopisu w języku polskim. Dokument wyblakły, miejscami nieczytelny.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Maszynopis miejscami niezbyt czytelny.
Sygnatura: 
301/452
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Relacja nieprecyzyjna, nie pozwala na ustalenie chronologii wydarzeń. Opisy bardzo emocjonalne, ale pozbawione szczegółów, chaotyczne.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: