[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja z datą dzienną 10 lipca 1945 r.

Tekst obejmuje wydarzenia z okresu od 1942 do 1945 roku.

 

Relację otwierają informacje z dnia 15 lipca 1942 roku, kiedy to Autorka została przewieziona z Jaworzna (w którym mieszkała też przed wojną) do obozu pracy. Razem z nią w transporcie znajdowało się 500 innych kobiet, zostały przeznaczone do pracy w fabryce mundurów. Zanotowała, że w obozie pracy panował głód i choroby. Na tydzień każdej więźniarce przysługiwały dwa kilogramy chleba i po 15 dkg masła i marmolady.

Kolejny fragment dotyczy przyjazdu Autorki do Auschwitz – brak daty. Kobieta zrelacjonowała selekcję i tatuowanie numerów więziennych. Zapisała, że kobiety ukrywały różne przedmioty osobiste nie chcąc ich utracić w czasie rewizji.

Duża część tekstu w tym miejscu jest nieczytelna. Podobnie z fragmentem dotyczącym warunków życia w obozie.

Następny fragment rozpoczyna się z datą pierwszego stycznia 1945 roku, kiedy Autorka została ewakuowana z Auschwitz w związku ze zbliżającym się frontem. Wraz z innymi kobietami została zmuszona do marszu do Ravensbrück. Tam spędziła cztery dni i noce w otwartych wagonach kolejowych. Zapisała lakoniczne informacje o panujących w Ravensbrück warunkach – bród, głód, choroby, wysoka śmiertelność. Następny, krótki fragment, jest nieczytelny, po nim informacje o dotarciu do Neustadt. Autorka zapisała, że morale niemieckich wojskowych były coraz niższe, padł rygor, a więźniowie zaczęli się rozchodzić.

Tekst kończy zapis o kilkudniowym odpoczynku po wyzwoleniu i o tym, że Autorka wraz z innymi więźniarkami postanowiła wrócić w rodzinne strony.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Anny Schönthal]
Miejsce powstania: 
Sosnowiec
Opis fizyczny: 
8 kart (210x295mm) rękopisu w języku polskim z opisem w maszynopisie.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dokument w dużym stopniu wyblakły i nieczytelny.
Sygnatura: 
301/455
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Dokument w dużym stopniu wyblakły i nieczytelny, prawdopodobnie sporządzony na wielokrotnie używanej kalce. Relacja zawiera niewiele informacji osobistych, niezbyt emocjonalna. Autorka nie wszędzie podawała daty, koncentrowała się za to na warunkach panujących w kolejnych miejscach – żywności, chorobach, karach, śmiertelności.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
wtorek, Lipiec 10, 1945
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja