[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja z roku 1945.

Tekst obejmuje wydarzenia okresu od 1941 do 1942 roku.

 

Autorka rozpoczęła relację od opisania wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej i towarzyszących temu wydarzeniu emocji w Busku. Następnie przeszła do pierwszych dni okupacji niemieckiej. Wśród Żydów panował lęk, ludzie obawiali się tego, co przyniesie ze sobą okupacja, mając informacje z już znajdujących się w rękach niemieckich ziem na zachód od siebie.

Bardzo dokładnie zrelacjonowała pogrom przeprowadzony na miejscowych Żydach przez ludność ukraińską – szczegółowe opisy. Zapisała także, że wyłącznie dzięki interwencji unickiego księdza rezydującego w okolicy, nie doszło do następnych pogromów. Relacje między Żydami i Ukraińcami były niezwykle ciężkie, Niemcy wykorzystywali panujące nastroje i pozwalali miejscowym na podobne wybryki.

Dalsza część relacji została poświęcona getcie w Busku. Autorka zrelacjonowała jego powstanie i funkcjonowanie oraz panujące w nim realia – głód, epidemie, strach, transporty. Dużo miejsce poświęciła kwestiom organizacyjnym, w tym powołaniu Judenratu. Tekst podaje imiona i nazwiska jego członków oraz dokładną ich charakterystykę.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
22 strony (150x210mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/477
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na dokumencie adnotacja potwierdzająca autoryzację. Tekst bardzo szczegółowy, napisany w sposób emocjonalny. Dużo o relacjach pomiędzy narodami i wyznawcami różnych religii.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja