[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja z datą dzienną 13 VI 1945.

Tekst obejmuje wydarzenia okresu od 1942 do 1945 roku.

Autorka rozpoczęła relację od pobieżnych informacji dotyczących getta warszawskiego. Stosunkowo dużo miejsca poświęciła kwestii wywózek mieszkańców dzielnicy żydowskiej w lipcu roku 1942 do obozu zagłady w Treblince. Opisała pędzenie ludzi ulicami, wagony, strzały na terenie getta i selekcje.

W okresie nasilonych łapanek i akcji w getcie postanowiła uciec "na aryjską stronę". Ucieczka zakończyła się sukcesem, jednak kobiecie nie udało się znaleźć jednego, bezpiecznego miejsca, w którym mogłaby doczekać końca wojny. W relacji opisała wielokrotne próby szantażu, denuncjacji i szerzącego się w Warszawie "polowania na ukrywających się".

W wyniku działania jednego z szantażystów została aresztowana i przewieziona do więzienia na Pawiaku. Tam, podając się za Polkę, uniknęła śmierci lub deportacji do jednego z obozów przeznaczonych dla Żydów. Zamiast tego została przewieziona do obozu w Warszawie, na ulicy Gęsiej.

Przebywała w nim w chwili wybuchu powstania warszawskiego – w wyniku działań powstańców została uwolniona. Opisała działania powstańców, walki z wojskami niemieckimi i stosunek ludności cywilnej do powstania.

Po upadku powstania warszawskiego jak Polka została wywieziona do obozu Ravensbrück – w relacji opis obozu (rzadkością jest punkt widzenia Autorki podającej się za katoliczkę). Tam doczekała ewakuacji i wraz z innymi więźniarkami została przeniesiona do obozu Spandau pod Berlinem – opis obozu.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
20 stron (210x295mm) + 3 strony (165x230mm) rękopisu w języku polskim, odpis w maszynopisie
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/478
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na dokumencie adnotacja potwierdzająca autoryzację. Tekst stosunkowo emocjonalny. Dużo szczegółów dotyczących strony aryjskiej i doświadczeń Autorki związanych z ukrywaniem się.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
środa, Czerwiec 13, 1945
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja