[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja dotyczy okresu 1939-1945

Wspomnienie rozpoczyna wejście Niemców do Płocka i nałożoną kontrybucję. Udaje jej się przedostać wraz z mężem przez zieloną granicę do Lwowa (dziś Ukraina, ukr. Львів) i żyć spokojnie do wybuchu wojny rosyjsko-niemieckiej w 1941 r. Po wkroczeniu hitlerowców do Lwowa autorka opisuje pogrom, który się tam wydarzył a zabijanie Żydów tłumaczone było „tym, że Żydzi, przy wycofywaniu się wojsk rosyjskich zabijali Polaków i Ukraińców, którzy znajdowali się w więzieniu”. Po utworzeniu getta wraz z przybranymi rodzicami zostaje zmuszona tam zamieszkać. Później opisuje pierwszą akcję likwidacyjną i wiążące się z tym nerwy. Pisze o ukrywaniu się w skrytce na ganku.

Pisze również o tym, jak udaje jej się przejść selekcję i nie trafia do transportu. Gdy kończy się akcja, wraz z innymi młodymi kobietami wraca do getta. W domu nie zastaje nikogo – wszyscy zostają zabrani. Pracuje w zakładach Szwarza. Opisuje ucieczkę z getta i ukrywanie się we wsi Ukraińskiej, lecz po tym, jak zostaje „rozpoznana” zaczyna się jej tułaczka. Autorka opisuje przerażający chłód, który doskwiera jej tak, że decyduje się ona wrócić do getta. Po pół roku, w akcji zostaje zakwalifikowana do „likwidacji” i decyduje się po raz kolejny na ucieczkę. Początkowo ukrywa się w lesie, lecz gdy kończy się jej jedzenie trafia do chałupy, gdzie stara się o pracę, którą dostaje. Po kilku dniach jednak, gdy gospodarze orientują się, że jest ona Żydówką każą jej odejść. Opisuje kolejne miesiące w których się ukrywała, przybliża koleje tułaczki, pukania „od drzwi do drzwi” prosząc o jedzenie i dach nad głową lecz jest to bezskuteczne. Aż do wkroczenia Armii Czerwonej ukrywała się w ten sposób – samotnie po polach i lasach.

We wspomnieniach nie ma absolutnie żadnych emocji. Zdania są proste, nie zawierają też refleksji.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Lublin
Opis fizyczny: 
9 k. [rkps] : 30 cm. + 5 k. [mps] : 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/2015
Tytuł kolekcji: 
Relacje Ocalałych z Zagłady
Uwagi: 
Spisała Irena Szajowicz.
Słowo kluczowe 2: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja