[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja dotyczy okresu 1942 – 1945.

Relacja zapisana bardzo prostym językiem. Autorka opisuje sytuacje w Krakowie po utworzeniu getta. Mieszkała na Podgórzu. Opisuje prace wykonywane przez członkinie rodziny. W Krakowie selekcja wewnątrz getta miała przebieg podobny jak w Wilnie – kto nie miał ważnej przepustki pracy w czasie akcji przeznaczony był na śmierć. Takiej przepustki nie posiadała matka Autorki. W relacji Autorki pojawia się informacja, że jest ona świadkinią wywożenia własnej matki na śmierć.

Po pewnym czasie autorka trafia do Płaszowa gdzie pracuje przy budowie dróg. Opisuje ona bestialstwo komendanta Amona Götha, który strzela do kobiety pracujące tuż obok niej. Opisuje jak traci dwa przednie zęby po tym, jak dostaje policzek wymierzony przez ssmana jako reakcję na nie oddanie wszystkich kosztowności.

Autorka opisuje też marsz śmierci z Płaszowa do Oświęcimia. Droga zajęła trzy dni i trzy noce i finalnie trafiła ona do obozu Birkenau.

Opisuje straszny transport z Auschwitz do Raensbrück. We wspomnieniu pojawia się informacja, że w wagonie towarowym więźniarki ukraińskie zabrały im koce i ostatnie kosztowności. Po przyjeździe do obozu opisuje wygląd kobiet, które się znajdowały wewnątrz jako wychudłych trupów. „Policjantki lagrowe przyjęły nas pałkami”. Opisuje brak współpracy i rywalizację we wszystkim. Wydzielanie pożywienia odbywało się bez kolejki przez okno – która silniejsza dostała więcej. Opisuje niesamowitą brutalność jaka panowała między kobietami. Stąpanie po głowach, bicie, brak solidarności. Wspomina wzajemne kradzieże. Pisze też, że gdy dostała się do kolejnego transportu to wpierw z innymi więźniarkami do wagonów eskortowane były przez miasto. Mijały wolnych ludzi patrzących na nie z obrzydzeniem i przerażeniem. W obozie Malhof opisuje dokładnie jadłospis – stara się robić to szczegółowo.

Po pewnym czasie ruszyła w kolejny marsz śmierci. Było to tuż przed wyzwoleniem. Autorka wspomina jak w pewnym momencie powiedziała, że nie może już iść dalej i ssmani ją zostawili. Zostały z nią też cztery inne kobiety. Następnego dnia przybyły wojska radzieckie. Po wyzwoleniu chorowała 3 miesiące.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
11 k. [rkps] + 8 k. [mps] : 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/2032
Tytuł kolekcji: 
Relacje Ocalałych z Zagłady
Słowo kluczowe 2: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja