[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja powstała w roku 1945.

Tekst obejmuje wydarzenia z okresu od 1943 do 1945 roku.

Autorka rozpoczęła relację od opisu akcji likwidacyjnej getta krakowskiego w marcu 1943 roku. Najwięcej uwagi poświęciła dzieciom i temu, co stało się z ochronkami dla sierot i ich podopiecznymi. Starała się oddać przerażenie towarzyszące likwidacji dzielnicy żydowskiej.

Następna część relacji poświęcona została transportowi Autorki do obozu pracy w Płaszowie. Kobieta opisała dość szczegółowo samo miejsce, duża część tekstu poświęcona została także Amonowi Goethowi – komendantowi obozu. Kobieta zrelacjonowała selekcje obozowe, panujący na miejscu głód i prace, do jakich przydzielano więźniów.

Dalsze fragmenty dotyczą deportacji do obozu pracy w Skarżysku-Kamiennej i pracy w fabryce amunicji. Autorka opisała przypisane jej zadania i rozterki związane z produkcją na rzecz niemieckiego wojska. Stosunkowo dużo miejsca poświęciła także egzekucjom odbywającym się w obozie – głównie osób starszych i chorych (lipiec 1944). Opisała też obóz pracy w Lipsku.

Relację zamyka opis ewakuacji ostatniego z obozów z powodu zbliżającego się frontu. Kobieta, wraz z innymi więźniarkami, została zmuszona do marszu. W jego trakcie zdołała zbiec do lasu.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Hanki Kornfeld]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
8 stron (210x295mm) maszynopisu w języku polskim
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/502
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała Iza Lauer. Stosunkowo szczegółowe opisy obozów i zadań przypisywanych więźniom. Relacja na tle innych niezbyt emocjonalna, sporo miejsca poświęcono obozowym strażnikom.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja