[brak]

Relacja z datą dzienną 16 lipca 1945 roku (brak adnotacji o miejscu sporządzenia, co stanowi rzadkość).

Tekst obejmuje wydarzenia z okresu od 1941 do 1944 roku.

Autorka rozpoczęła relację od informacji o utworzeniu getta w Horodence (miasto w obwodzie iwanofrankowskim na Ukrainie). Pobieżnie opisała panujące w nim warunki.

Stosunkowo szeroko zrelacjonowała akcję likwidacyjną z 12 listopada 1941 roku, koncentrując się między innymi na deportacji mieszkańców dzielnicy żydowskiej do Siemiankowic nad Dniestrem. Wedle słów Autorki to tam miano zamordować w przybliżeniu dwa i pół tysiąca osób. Żydowskie dzieci topiono w rzece. Kobieta poświęciła tym wydarzeniom stosunkowo dużo miejsca, tak samo jak ucieczce dwóch osób z miejsca egzekucji.

Równie szczegółowo opisała akcję likwidacyjną z lipca 1942 roku i odchodzące z getta transporty do obozu zagłady w Bełżcu. W tym okresie zginął ojciec Autorki. Po tym wydarzeniu wraz z matką przedostała się do getta w Tłustem – brak szczegółów dotyczących tego wydarzenia. Jak kobieta zapisała, Tłuste stało się miejscem śmierci około trzech tysięcy siedmiuset pięćdziesięciu osób. W czasie trwających w getcie egzekucji kobieta została poważnie ranna, jej matka straciła życie.

Autorka zdążyła dojść do siebie do 27 czerwca 1943 roku, kiedy odbyła się w Tłustem kolejna akcja likwidacyjna. W jej czasie Autorka dostała się do nielicznej grupy młodych Żydów, których wysłano do obozu pracy w pobliżu miasta. Opisała to miejsce pobieżnie, tak samo jak wykonywane na miejscu prace. Tam też doczekała wyzwolenia.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Duni Berman]
Opis fizyczny: 
4 strony (210x295mm) rękopisu w jidysz
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Jidisz
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/515
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na tekście adnotacja o autoryzacji relacji. Ze słów Autorki spisał dr Józef Weitz.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
poniedziałek, Lipiec 16, 1945
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja