[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja sporządzona w 1945 roku.

Krótki tekst obejmuje wydarzenia z okresu od 1941 do 1942 roku.

Autorka skoncentrowała się na opisaniu historii ludności żydowskiej znajdującej się w getcie w Dyneburgu. Tekst otwierają lakoniczne informacje dotyczące wejścia do miasta wojska niemieckiego, związanych z tym prześladowań ludności żydowskiej, zaboru mienia, rozbojów, kradzieży i przesiedleń.

Kobieta opisała utworzenie w mieście getta. Nie opisała dokładnie jego granic, brak informacji topograficznych, nie podała także nazwisk liderów miejscowej społeczności żydowskiej.

Autorka najwięcej uwagi poświęciła akcji likwidacyjnej z maja 1942 roku oraz pogromom, jakich na ludności żydowskiej dopuszczali się Łotysze. Opisała morderstwa, rabunki, pobicia i kradzieże. W tekście pojawiają się informacje o mieszkańcach getta, których kobieta znała przed wojną.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Fani Cajtlin]
Opis fizyczny: 
5 stron (210x335mm) rękopisu w jidysz.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Jidisz
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Rękopis w stanie utrudniającym czytanie.
Sygnatura: 
301/556
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Relacja lakoniczna, niewiele szczegółów. Treść dość emocjonalna. Brak informacji osobistych. Wpis uzupełnić może osoba płynnie posługująca się językiem jidysz.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja