[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja z datą dzienną: 22 czerwca 1945 roku.

Tekst obejmuje wydarzenia z 1943 roku.

Autorka nie poświęciła w swojej relacji miejsca na informacje takie jak te dotyczące wkroczenia do Białegostoku wojsk niemieckich, utworzenia getta, jego organizacji czy panujących w nim warunków. Skoncentrowała się wyłącznie na akcji likwidacyjnej z 1943 roku.

Opisała dość dokładnie kolejne wydarzenia, takie jak spędzenie ludności żydowskiej, przygotowywanie do transportów i selekcje. Sporo miejsca poświęciła działalności ukraińskich policjantów, do zadań których należało poszukiwanie ukrywających się w getcie Żydów – wyszukiwanie bunkrów, schowków i sprawdzanie, czy wszyscy opuścili budynki. Opisała brutalność, morderstwa i pobicia, jakich dopuszczali się członkowie tej formacji. Oddała także emocje towarzyszące Żydom – strach, rozpacz, przerażenie i niepewność.

Osobna część relacji dotyczy informacji o wywózce tysiąca dwustu żydowskich dzieci do Auschwitz. Nieletnim w drodze do obozu towarzyszyli ich nauczyciele. Autorka opisała reakcje Żydów na widok maszerujących dzieci.

Relację kończy opis działalności gestapowca nazwiskiem Friedl. Kobieta dość obszernie scharakteryzowała mężczyznę, zrelacjonowała też wydawane przez niego polecenia i stosunek do Żydów.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Heli Wolkenberg]
Miejsce powstania: 
Białystok
Opis fizyczny: 
2 karty (210x295mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/552
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisał Mendel Turek. Relacja pozbawiona datacji, emocjonalna. Obszerne fragmenty dotyczące brutalności członków ukraińskiej policji i wojska niemieckiego w stosunku do Żydów.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
środa, Czerwiec 20, 1945
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja