[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja dotyczy okresu 1939-1944.

Autorka rozpoczyna informacją, że po wejściu do Tarnowa, Niemcy spalili synagogi przekładając winę na Polaków. Wspomina ona liczne represje inteligencji żydowskiej, które rozpoczęły się wraz z zajęciem miasta przez wojsko.

Autorka opisuje wysiedlenie Żydów z Tarnowa w 1942 roku. Wspomina kolejki do arbeitsamtów i dwa rodzaje przystawianych do zaświadczeń pieczątek. Na podstawie tych pieczątek odbywała się selekcja – lecz nie wiedziano, które „są lepsze”. Wspomina przebieg mordu przy pomocy polskich „junaków”. Pojawia się też bardzo drastyczny opis mordu osób starszych i dzieci.

Autorka wspomina swoje miejsca pracy – wpierw w szkole a później w sortowni odzieży po „wysiedlonych”. Podczas drugiej akcji likwidacyjnej mimo posiadania „aryjskich” dokumentów nie decyduje się ze strachu na ucieczkę z getta. Udało jej się jednak przedostać na „stronę aryjską” i uciekła do Lwowa, skąd została (jako „Polka”) wysłana na roboty przymusowe do Niemiec.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
5 k. : 30 cm. + 3 s. [mps] : 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/2053
Tytuł kolekcji: 
Relacje Ocalałych z Zagłady
Uwagi: 
spisała Laura Eichhorn
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
środa, Grudzień 11, 1946
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja