[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja pochodzi z 1945 roku.

Tekst obejmuje wydarzenia z okresu od 1943 do 1945 roku.

Autorka rozpoczęła od opisania getta w Pilicy. Nie poświęciła wiele miejsca topografii tego miejsca, koncentrując się przede wszystkim na organizowanych przez młodych Żydów grupach samoobrony. Opisała akcję likwidacyjną getta z 22 lutego 1943 roku, następnie przeszła do relacjonowania ucieczki jej grupy.

Następna część relacji dotyczy okresu, w którym wraz z innymi bojownikami Autorka ukrywała się w okolicznych lasach i u chłopów. Schronienie znalazła u rodziny Janusów, której członkowie zdecydowali się pozwolić Żydom schować się pod chlewem. O rodzinie Janusów, bunkrze i czasie tam spędzonym Autorka napisała bodajże najwięcej.

Do dziś nie wiadomo kto poinformował gestapo, to jednak przyjechało do gospodarstwa nakazując wydanie ukrywanych Żydów. Po odkryciu kryjówki doszło do strzelaniny pomiędzy uciekinierami z getta a gestapowcami – Autorka obszernie zrelacjonowała ten moment, tak jak i podpalenie gospodarstwa oraz zabicie części ukrywających się i niosących pomoc.

Autorka szeroko opisała brutalność niemieckich oficerów oraz śmierć Polaków, którzy pomagali Żydom.

W relacji znajdują się informacje dotyczące obozu w Będzinie, do którego kobieta trafiła – dość lakoniczne.

Tekst zamykają kolejne wspomnienia mówiące o walce i współtowarzyszach Autorki, którzy zginęli w 1943 roku, jak i informacje dotyczące akcji partyzanckich na terenie Będzina i w jego okolicach.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Estery Rusinek]
Miejsce powstania: 
Katowice
Opis fizyczny: 
16 stron (210x295mm) rękopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/520
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na tekście adnotacja o autoryzacji. Relacja szczegółowa, opisująca działania żydowskich bojowników. Obszerne opisy miejsc, w których Autorka ukrywała się "po aryjskiej stronie". Daty, emocje. Więcej o Autorce i epizodzie związanym z rodziną Janusów w Archiwum Yad Vashem, sygnatura: 7669 oraz pod adresem: http://www.sprawiedliwi.org.pl/pl/family/767,rodzina-janusow/
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja