[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja z datą dzienną 5 lipca 1945 roku.

Tekst obejmuje wydarzenia z okresu od 1941 do 1944 roku.

Autorka rozpoczęła swoją relację od opisu getta w Będzinie, w którym znajdowała się od 1941 do prawdopodobnie 1943 roku. Oddała panujące w nim warunki i emocje towarzyszące ludziom – strach, lęk, niepewność, głód, choroby i bieda.

Stosunkowo obszernie kobieta opisała szop Brauna – miejsce, w którym znalazła zatrudnienie. Skoncentrowała się na organizacji pracy, sposobie uzyskania dokumentu potwierdzającego zatrudnienie.

Kolejna część relacji dotyczy akcji likwidacyjnych. Autorka opisała je dość obszernie, koncentrując się na emocjach ludności żydowskiej i przebiegu działań strażników. Pisała o dzieciach przebywających w getcie, strzałach, biciu, próbach ucieczek i odchodzących z miasta transportach.

Tekst zamyka fragment dotyczący ukrywania się w bunkrach. Autorka zrelacjonowała fatalne warunki, ciasnotę, brak informacji z zewnątrz, rezygnację i nastawienie do wiary w przetrwanie.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Heleny Żmigród]
Miejsce powstania: 
Będzin
Opis fizyczny: 
7 kart (210x295mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/526
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała Helena Chaim. Relacja dość chaotyczna, zdawkowa datacja. Tekst dość emocjonalny, podaje szczegóły dotyczące pracy w getcie. Dużo informacji o brutalności strażników.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
czwartek, Lipiec 5, 1945
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja