[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Wspomnienia z okresu 1920-1987, obejmujące zarówno okres dzieciństwa Autorki, jej wojenne losy, jak i czas spędzony w Polsce i Danii po wojnie.

Autorka rozpoczyna od wspomnień dotyczących wsi Ostróg, w której się urodziła (dziś Ukraina) oraz okresu okupacji i pobytu w getcie w Dubnie (miasto na Ukrainie, tak jak Ostróg w powiecie rówieńskim). Opisała egzekucje w Dubnie oraz w obozie pracy w Studziance.

Zrelacjonowała ucieczkę z obozu oraz czas spędzony we wsiach znajdujących się w jego okolicy. Szukała tam schronienia, w końcu została zatrudniona do pracy w folwarku.

Nico miejsca poświęciła poszukiwaniom ukrywających się Żydów i okrucieństwu banderowców – ze strach przed nimi postanowiła opuścić folwark i przekroczyć linię frontu. Zrobiła to koło Starego Konstantynowa.

W opisie swoich powojennych losów Autorka skoncentrowała się na repatriacji i osiedleniu się we Wrocławiu. Tekst zamykają informacje o wyjeździe do Danii i Kopenhadze.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Kopenhaga
Opis fizyczny: 
211 stron maszynopisu (brak odpisu)
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1987
Stan zachowania: 
Dobry, wszystkie karty zachowane
Sygnatura: 
302/325
Tytuł kolekcji: 
Zbiór pamiętników.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia