[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja powstała w 1945 roku.

Tekst obejmuje wydarzenia z okresu od 1939 do 1945 roku.

Autorka rozpoczęła relację od informacji o utworzeniu Judenratu w Bielsku-Białej. Po zdawkowych informacjach o losie rodziny w początkowym okresie okupacji, przeszła do informacji o transportach Żydów. Opisała dość szczegółowo ten, w którym znalazła się wraz z pięciuset kobietami, jadącym do Niska. Następnie zrelacjonowała przejście tak zwanego pasa neutralnego do ZSRR – pod przymusem.

Kolejna część relacji stanowi opis kolejnych deportacji. Autorka została wywieziona do Kęt, a następnie do Wadowic. Tam przez jakiś czas pracowała w szopach krawieckich i szewskich. Później przeszła selekcję przed wysłaniem do obozów pracy we wsiach Sucha i Wiejsza, zapisała też, że zmuszano tam Żydów do pracy przy regulacji rzeki.

Następny ustęp dotyczy okresu następującego po czerwcu 1943 roku, kiedy Autorka trafiła do obozu przejściowego w Sosnowcu. Stamtąd odbywały się transporty do obozów pracy. Kobieta trafiła kolejno do Freiburg-Schlesien (Świebodzice), Egelsdorf (Mroczkowice), Bersdorf-Friedenberg i Katzau (Chrastava).

Ostatnia część tekstu dotyczy wyzwolenia, powrotu do Bielska-Białej oraz spotkania z rodziną. Jak się okazało, wojnę przeżyli nie tylko rodzice Autorki, ale i jej siostra, wysłani do pracy w obozie Blechhammer (Blachownia Śląska).

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Grety Majzels]
Miejsce powstania: 
Bielsko-Biała
Opis fizyczny: 
6 stron (210x295mm) rękopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Rękopis w stanie utrudniającym czytanie.
Sygnatura: 
301/538
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisał Berberow. Datacja, relacja dość emocjonalna, opowiada losy Autorki i jej rodziny. Opisy transportów i kolejnych obozów.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja