[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja z datą dzienną: 9 sierpnia 1945 roku.

Tekst obejmuje wydarzenia z okresu od 1941 do 1944 roku.

Autorka rozpoczęła relację informacjami dotyczącymi roku 1941 i wkroczenia wojsk niemieckich do Kryniczyna. Mieszkała i pracowała z rodziną w ziemskim majątku. Opisała nastawienie ludności miejscowej oraz łapanki, w rezultacie których zmuszona była podjąć decyzję o ucieczce z miejsca dotychczasowego zamieszkania.

Następna część relacji dotyczy okresu spędzonego przez Autorkę i jej rodzinę w lasach w okolicach Miru (dziś na terenach Białorusi). Z powodu nasilających się łapanek i obław prowadzonych przez niemieckie wojsko, oraz działalności ludności miejscowej, została zmuszona do ucieczki. Rodzina przedostała się do Puszczy Nalibockiej.

Ostatnia część relacji dotyczy pobytu kobiety w puszczy oraz partyzanckiego oddziału żydowskiego pod oddziałem Keslera. Autorka przyłączyła się do niego i brała udział w podejmowanych przez powstańców akcjach. Opisała kilka z nich na tyle szczegółowo, na ile była w stanie.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Estery Gorodejskiej]
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
3 karty (210x295mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/568
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała Betty Ajzensztajn. Relacja dość emocjonalna, datacja. Dużo informacji o działalności żydowskiej partyzantki w Puszczy Nalibockiej.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
czwartek, Sierpień 9, 1945
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja