[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja dotyczy okresu 1939 – 1942.

Autorka rozpoczyna wspomnienie od informacji od nakazu opuszczenia przez nią i jej rodzinę dworu i folwarku, gdyż zostały one przydzielone volksdeutchom. Pojawia się informacja o tym, że przeprowadzka ma nastąpić w ciągu dwóch godzin i zabrać ze sobą mogą tylko ograniczoną ilość bagażu.

Autorka wspomina pogrom, który odbył się (z inicjatywy i przeprowadzony przez wermacht) w dzień wypowiedzenia wojny III Rzeszy przez Stany Zjednoczone. Autorka opisując przebieg pogromu podaje informację, że żołnierze szli z Polakami, którzy to dobrowolnie wskazywali Żydów.

Wspomina dalej swoją pracę w przemyśle zbrojeniowym. Kiedy pojawia się zarządzenie o wysiedleniu części Żydów z Tarnowa do pracy „w innych miejscach” jej udaje się uzyskać odpowiednią pieczątkę i pozostaje w mieście. Autorka ma świadomość co oznaczało wysiedlenie i że tylko właściwa pieczątka chroniła przed śmiercią. Po pierwszym wysiedleniu do pustych domów wprowadzono pozostałych Żydów i w ten sposób utworzono getto. Pojawia się opis prób ucieczki z getta, oraz wiążącym się z tym zagrożeniem donosu Polaków (autorka wspomina, że Niemcy sami nie rozpoznawali Żydów). Wspomina ona również szantażowanie małego chłopca ukrywającego się kanale.

W relacji znajduje się bardzo dużo opisów niepewności i strachu, oraz ból po śmierci rodziców i innych bliskich.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
8 k. : 30 cm. [rkps] + 6 k. :30 [mps]
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/2059
Tytuł kolekcji: 
Relacje Ocalałych z Zagłady
Uwagi: 
Spisała Laura Eichorn
Słowo kluczowe 2: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja