[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja dotyczy lat 1941-1943.

Autorka rozpoczyna ucieczkę na wschód wraz z wybuchem wojny. Kiedy wybucha wojna radziecko-niemiecka nie jest w stanie uciekać dalej. Osiada wraz z rodziną w mieście Różany. Tam opisuje pierwsze dni po wejściu wojsk wermachtu i pierwsze represje wobec ludności żydowskiej. Opisuje zatrzymania przedstawicieli inteligencji – podaje nazwiska, oraz kilka dni później działaczy komunistycznych.

Dalej opisuje utworzenie getta w Różanie. Było ono otwarte aż do ostatecznej likwidacji. Opisuje współpracę polskich policjantów z gestapowcami podczas akcji. Wspomina ich szczególną brutalność.

Po likwidacji getta jego mieszkańców przetransportowano do tworzonego właśnie obozu w Wolkowysku. Autorka szczegółowo opisuje wygląd obozu i liczne zabezpieczenia przed ucieczką więźniów. Opisuje racje żywnościowe i warunki w obozie.

W dalszej części Autorka opisuje likwidację obozu – kolejne wywózki. Jej zaś udało się uciec wychodząc z jedną z grup zmierzających do pracy. Później dowiedziała się ona, że transporty odchodziły do Treblinki. Ukrywając się później wśród Polaków Autorka słyszała rozmaite opinie na temat Zagłady.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Białystok
Opis fizyczny: 
6 k. : 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/2114
Tytuł kolekcji: 
Relacje Ocalałych z Zagłady
Uwagi: 
Spisał Szymon Datner W krótkim biogramie na początku relacji widnieje nazwisko „po mężu”, natomiast jest ono celowo zamazane.
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
niedziela, Grudzień 15, 1946
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja