[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja dotyczy sprawy „Hotelu Polskiego”. Była to inspirowana przez gestapo akcja, przeprowadzona w oparciu o przepisy dotyczące migracji i zarządzenia antyżydowskie stosowane w Generalnej Guberni.

Dokument opisuje jej przebieg, ze szczególnym uwzględnieniem roli Lolka Skokowskiego, Żyda współpracującego z gestapo.

---------------------------------------------

Na przełomie 1941/1942 roku z inspiracji szwajcarskich organizacji żydowskich zaczęto na terenie GG prowadzić akcję, w wyniku której Żydzi przebywający na jej terytorium mogli ubiegać się o paszporty państw, z którymi III Rzesza nie znajdowała się w stanie wojny (najczęściej chodziło o dokumenty z Palestyny oraz paszporty państw Ameryki Południowej). Będąc obywatelami tych krajów mogli uniknąć konieczności przeniesienia się do getta oraz przymusu pracy, mogli także ubiegać się o pozwolenie na wyjazd z Europy.

Dokumenty zaczęły docierać do Warszawy po roku od rozpoczęcia akcji. Większość adresatów przesyłek została zamordowana w roku 1942, dlatego duża część listów została nieodebrana. Wtedy też rozpoczęto informować o możliwości kupienia (lub dostania) dokumentów – chętni musieli pojawić się w Hotelu Polskim by dopełnić formalności. Zgłaszali się głównie Żydzi ukrywający się „na aryjskiej stronie”, po odebraniu dokumentów byli internowani w hotelu, oficjalnie jako ludzie, którym nie groziło aresztowanie. Stamtąd byli wywożeni do obozów, z których mieli wyjechać do swoich nowych ojczyzn. W rzeczywistości jednak akcja stanowiła podstęp, pozwalający na aresztowanie ukrywających się Żydów. Wywożono ich do obozów Bergen-Belsen i Vittel, a stamtąd do Auschwitz-Birkenau. Obóz na ul. Długiej zlikwidowano w połowie lipca 1943 roku, znajdujących się tam około 300 osób aresztowano, przewieziono na Pawiak i dwa dni później rozstrzelano.

Szacuje się, że w trakcie tej akcji życie mogło stracić około 3.000 Żydów.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Dwojry Szczucińskiej]
Miejsce powstania: 
Lublin
Opis fizyczny: 
2 strony rękopisu, brak dubetu.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1944
Stan zachowania: 
Dobry, wszystkie karty czytelne
Sygnatura: 
301/2
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Tekst spisał ze słów Autorki Marek Asz.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja