[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja dotyczy wydarzeń z lat 1941-1945.

Autorka podczas wojny mieszka w Białymstoku, gdzie sprzedaje żywność mieszkańcom getta. Wspomina ona sąsiada Polaka, który był agentem gestapo, lecz nie zameldował o żydowskim pochodzeniu jej matki. W 1943 roku jednak, ten sam sąsiad złapał ją podczas jednej z akcji pociągowych i zaprowadził na komisariat. Autorka bezskutecznie próbowała ratować się próbą przekupienia go. Na komisariacie posądzono ją o kontakt z partyzantką oraz o przechowywanie matki Żydówki. Wywieziono ją do obozu.

W dalszej części opisuje ona pobyty w kolejnych obozach, oraz to, jak traciła kolejne koleżanki. Wspomina, że płakała na apelach. Opisuje swoją chorobę, oraz – już po wyzdrowieniu – transport do kolejnego obozu oraz pracę tam w fabryce amunicji.

Opisuje wizytację Czerwonego Krzyża w obozie, oraz to, że zabrano ją do sanatorium w Doverstroppie, gdzie doczekała końca wojny. Po kilku miesiącach z pomocą konsulatu radzieckiego wróciła do Polski.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Białystok
Opis fizyczny: 
2 k. : 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/2126
Tytuł kolekcji: 
Relacje Ocalonych z Zagłady
Uwagi: 
Spisał R.Faktor.
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
niedziela, Grudzień 29, 1946
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja