[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja dotyczy okresu 1941-1945.

Autorka rozpoczyna relację od wspomnienia pogromu kilka dni po wkroczeniu Niemców do Borysławia. Został on przeprowadzony przez wojska niemieckie i ukraińskie. Przed pogromem została ostrzeżona przez pewną Ukrainkę. Poprosiła męża by z dziećmi ukrył się w lesie, a ona, jako, że miała „aryjski” wygląd została nietknięta.

W dalszej części opisuje przebieg łapanek, które zarządzono pod pretekstem poszukiwania komunistów. Autorka opisuje kolejno przebieg akcji likwidacyjnych. Po trzeciej takiej akcji wraz z rodziną znajduje schronienie u pewnej Polki. Podczas czwartej akcji łapanych Żydów umieszczano w lokalnym kinie.

Autorkę wywieziono do Auschwitz Birkenau. Tam opisuje realia obozowe. Nazywa je gehenną i niewyobrażalnym przeżyciem. Po kilku miesiącach trafia do kolejnego obozu, gdzie podkreśla, że pierwszy raz od dłuższego czasu była traktowana jak człowiek i pobyt w tym obozie opisuje jako raj. Pracowała w wytwórni masek gazowych.

Relację kończy opis selekcji przeprowadzanej przez doktora Mengele. W wyniku tej selekcji trafia do obozu w Zitau gdzie udaje jej się doczekać wyzwolenia.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Wałbrzych
Opis fizyczny: 
3 k. : 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/2138
Tytuł kolekcji: 
Relacje Ocałałych z Zagłady
Uwagi: 
Spisała Helena Turska.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
poniedziałek, Styczeń 20, 1947
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja