[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Tekst powstawał od lutego do 21 czerwca 1943 roku. Brak informacji pozwalających stwierdzić czy Autorka przeżyła wojnę. Pisany w ukryciu, na „aryjskiej stronie”.

Brak imienia i nazwiska. Z tekstu wynika, że Autorka pracowała w getcie w Komitecie Domowym przy Ogrodowej, oraz że była żoną lekarza, co pomogło jej uniknąć wywózki w czasie akcji likwidacyjnej. Mieszkała w getcie szczątkowym.

Pamiętnik zawiera dość obszerny opis warunków panujących w getcie warszawskim (z którego Autorka wydostała się w lutym 1943 roku) – strach, trudności z zaopatrzeniem, warunki mieszkaniowe, szmugiel żywności, głód, epidemia tyfusu. Sporo informacji o rabunkach dokonywanych przez żołnierzy niemieckich. Szczegółowe informacje o działalności kuchni ludowych i Komitetu Domowego.

Opis wielkiej akcji likwidacyjnej, ukrywania się w jej trakcie oraz życia w getcie po jej zakończeniu (getto szczątkowe).

Autorka była świadkiem tworzenia niemieckiego filmu propagandowego w getcie, wspomina zachowania Niemców, pozowanie do konkretnych scen itp.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
31 stron maszynopisu.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1943
Stan zachowania: 
Wszystkie karty zachowane.
Sygnatura: 
302/21
Tytuł kolekcji: 
Zbiór pamiętników
Uwagi: 
Do tekstu dołączona karteczka „Pamiętnik przekazała p. Brzezińska, Instytut Polsko-Radziecki”.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia