[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja obejmuje wydarzenia z lat 1940-1945.

Relację rozpoczyna opowieść w jaki sposób Autorka znalazła się po „aryjskiej” stronie. Widząc przybierającą na sile Zagładę Autorka wraz z siostrą decyduje się podać fałszywą tożsamość by trafić do pracy w Niemczech. O ile formalności nie sprawiły większych problemów o tyle strach w niej pojawił się, gdy znalazła się w obozie przejściowym. Bała się, że współwięźniowie Polacy zameldują, że jest ona Żydówką.

W dalszej części opisuje męczącą podróż do Monachium. Po przybyciu na miejsce opisuje jak więźniowie zostali ustawieni w szeregu przed którym przechadzali się właściciele poszczególnych fabryk i dokonywali selekcji. Autorce przypominało to wybór niewolników. Zostały wraz z siostrą skierowane do pracy w zakładach BMW. Opisuje warunki w jakich mieszkają, oraz to, że w pewnym momencie wychodzi na jaw, że zna ona język niemiecki. Stara się to ukrywać, gdyż nie chce by wyszło na jaw, że jest Żydówką. Wspomina też o pojawiających się donosach na nią i siostrę ze strony współwięźniarek Polek. Po jednej denuncjacji wraz z siostrą zostają zabrane wpierw do więzienia a później do obozu Auschwitz.

Jedno z pierwszych wspomnień z obozu jest to widok nagich ludzi pędzonych do komory gazowej, oraz płomień i dym buchający z komina krematorium. W dalszej części szczegółowo opisuje wygląd baraków w Birkenau oraz codzienną drogę do pracy. Opisuje, że gdy mijały bramę grała muzyka. Opisuje też niechęć Polek do Żydówek w obozie.

W dalszej części pojawia się opis ewakuacji obozu. Opisuje ciasnotę w wagonach, oraz, że znajdowało się wewnątrz tylko jedno wiadro służące za ubikację. Po dotarciu do Bergen-Belsen opisuje krótko warunki zakwaterowania – w przeciekających szałasach, oraz przeraźliwy głód doskwierający więźniarkom. Stamtąd zostaje (wraz z siostrą) przewieziona w głąb Niemiec do fabryki samolotów – Junkers. Pracę opisuje jako bardzo ciężką, wspomina też stale zmniejszające się racje żywnościowe.

Opisuje marsz śmierci w trakcie którego następuje wyzwolenie całej grupy.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Wałbrzych
Opis fizyczny: 
19 k. : 30 cm. [rkps] + 11 k. : 30 cm. [mps]
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/2518
Tytuł kolekcji: 
Relacje Ocalałych z Zagłady
Uwagi: 
Rękopis posiada różne skreślenia i wstawienia. Spisała Helena Turska. Relacja po autoryzacji.
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
poniedziałek, Czerwiec 30, 1947
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja