[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja dotyczy wydarzeń z lat 1939-1945.

Jest to relacja dziesięcioletniej dziewczynki, która w momencie zdawania relacji mieszka w domu dziecka w Chorzowie. Wspomina ona, że przed wojną ojciec jej miał skład rowerowy w Gdyni. Gdy rozpoczęła się wojna przeprowadziła się wraz z rodzicami do Warszawy i zamieszkują po stronie „aryjskiej”. Wspomina również, że dzieci przezywały ją „Żydówa”, lecz wówczas nie wiedziała co to znaczy.

W dalszej części pisze, że rodzice „wmówili” jej, że jest Polką. Mimo kolejnych przeprowadzek w kolejnych miejscach, Autorka podkreśla, że wszędzie była przezywana w ten sam sposób. W końcu rodzina zostaje zmuszona zamieszkać w getcie w Warszawie. Autorka wspomina śmierć swojej babci. Pisze, że było jej bardzo źle. W dalszej części opisuje wyjście rodziny na stronę „aryjską”. Po pewnym czasie ojciec jej zostaje przypadkowo postrzelony i trafia do szpitala. Matka, która idzie go odwiedzić nigdy do domu nie wraca. Autorka wspomina paczki żywnościowe przysyłane jej przez ciotkę z których to połowę dóbr pobierała kobieta, która dziewczynkę ukrywała.

Po pewnym czasie dziewczyna została odprowadzona do domu dziecka po czym adoptowana przez pewną kobietę. Kobieta ta również miała córkę. Ciotka Autorki płaciła za jej utrzymanie.

Po powstaniu warszawskim Autorka zostaje wywieziona do obozu w Pruszkowie a po wyzwoleniu wraca do Warszawy. Tam odnajduje ją wuj lecz nowa opiekunka nie wyraża zgody, by Frania z nim pojechała. Wtedy opiekunka powiedziała dziewczynce, że ta jest Żydówką. Autorka opisuje to, jako coś bardzo złego, bo wiedziała, że Żydzi idą do piekła i „że Niemcy Żydów tropili i zabijali”. Po pewnym czasie w jej domu zjawia się wuj i namawia ją do powrotu wraz z nim. Zostawia wszystkie pieniądze jakie ma i razem odjeżdżają do Chorzowa.

Tam umieścił ją wpierw u ciotki a później w domu dziecka. Autorka wspomina, że wyjaśnił jej również, że bycie Żydem to nic złego.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Chorzów
Opis fizyczny: 
3 k. : 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/2747
Tytuł kolekcji: 
Relacje Ocalałych z Zagłady
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
czwartek, Sierpień 28, 1947
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja