[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja dotyczy wydarzeń z lat 1939-1945.

Autorka rozpoczyna relację od opisu momentu wkroczenia Niemców do Pabianic. Opisuje moment tworzenia getta i warunki przesiedlania do niego. Wymienia nazwiska pracowników Judenratu i policji żydowskiej. Wspomina śmierć ojce, ale zaznacza iż nie pamięta jej zbyt dobrze, gdyż była wówczas małą dziewczynką. W dalszej części znajduje się opis likwidacji getta i związana z tym selekcja oraz przemoc.

Po likwidacji getta w Pabianicach wraz z matką zostaje przesiedlona do getta w Łodzi. Warunki w nim opisuje jako znacznie gorsze niż w Pabianicach. Zaznacza też, że ws swojej relacji pomija opis samego pobytu w getcie łódzkim, argumentując, że Komisja Historyczna zapewne posiada dostateczną ilość informacji na temat tego miejsca.

W sierpniu 1944 (tuż przed likwidacją getta) wraz z siostrą zostają wywiezione do obozu Auschwitz. W trakcie selekcji zostają rozdzielone. Autorka relacjonuje, że nie wie co stało się z jej siostrą, lecz się tego domyśla. W dalszej części opisuje ona kolejne selekcje, po czym nieoczekiwany transport do obozu w Stutthofie.

Warunki w kolejnym obozie opisuje jako szczególnie trudne. Wspomina epidemię tyfusu i to, że kobiety w obozie nie pracowały. Opisuje ilość racji żywnościowych i wszechobecny głód. Na początku 1945 roku obóz zostaje ewakuowany. Autorka opisuje marsz śmierci. Udaje się jej jednak po drodze ukryć i doczekać wyzwolenia.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Łódź
Opis fizyczny: 
11 k. : 30 cm. [rkps] + 7 k. : 30 cm. [mps]
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/2764
Tytuł kolekcji: 
Relacje Ocalałych z Zagłady
Uwagi: 
Spisał p. Mosiężnik. Relacja po autoryzacji.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
piątek, Wrzesień 19, 1947
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja