[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja dotyczy wydarzeń z lat 1943-1945.

Autorka rozpoczyna relację od opisu likwidacji getta białostockiego. Mimo pracy poza gettem (fabryka tytoniu prowadzona przez Polaków) i propozycji, by została w niej podczas akcji, decyduje się ona na powrót na noc do getta by być tam z rodzicami.

W dalszej części pojawia się opis transportu, oraz próba ucieczki współtowarzyszy podróży i nieudana próba uratowania jadących w wagonie dzieci. Po przybyciu do Treblinki opisuje selekcję podczas której zostaje oddzielona od rodziców i przydzielona do pracy przy selekcji dobytku i ubrań mordowanych. Autorka wspomina bardzo dobre jedzenie dostarczane im przez Niemców.

Po pewnym czasie zostaje przetransportowana na Majdanek. Tam znów pracuje przy selekcji odzieży transportowanej do Rzeszy. W Majdanku opisuje też postać małego chłopca – Fritza, który był ulubieńcem strażników, gdyż donosił na współwięźniów.

We wrześniu 1943 roku zostaje przesiedlona do obozu w Bliżynie gdzie pracuje jako krawcowa. Wraz ze zbliżaniem się frontu obóz przeniesiono do Auschwitz i Birkenau. Tam Autorka pracuje przy czyszczeniu latryn. Z pomocą znajomej udaje jej się opuścić kolumnę udającą się do komory gazowej.

Relację kończy opis wyzwolenia.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Białystok
Opis fizyczny: 
3 k. : 30 cm. [jid.] + 5 k. : 30 cm. [tłum. Pol]
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Jidisz
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/2954
Tytuł kolekcji: 
Relacje Ocalałych z Zagłady
Uwagi: 
Z jidysz przełożył Adam Rutkowski. Spisał L. Faktor.
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
sobota, Wrzesień 13, 1947
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja