[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja dotyczy wydarzeń z roku 1941.

Wspomnienie rozpoczyna opis wydarzeń z 22 czerwca 1941 roku. Autorka opisuje niepewność swoją i swojej rodziny związaną z wybuchem wojny niemiecko-radzieckiej. Pojawia się informacja usłyszana w radiu o utworzeniu Wolnego Państwa Ukraińskiego. Autorka podaje informacje o przyjeździe do miasta przedstawicieli partii nacjonalistycznej – Bandera - i pierwszych aresztowaniach i pogromach na ludności żydowskiej. Powodem aresztowań jest podejrzenie o współpracę Żydów z komunistami.

W dalszej części Autorka opisuje przebieg pogromu. Wspomina o dołączeniu do pogromu chłopów polskich agitowanych przez księdza. Wspomina też pewną kobietę, która znalazła schronienie w domu żony księdza (słowa Autorki), lecz zostaje przez nią wydana chłopom i zabita.

Autorka opisuje próbę interwencji księdza ukraińskiego u banderowców i namowy ich by zaprzestali pogromów, jednak nie przynosi to skutku. Prześladowania ustają dopiero we wrześniu po wejściu do miasta wojsk węgierskich. Autorka wspomina, że społeczność żydowska „odetchnęła z ulgą”. W dalszej części opisuje ona organizację Judenratu, oraz zamianę wojsk na słowackie.

Wspomina później pojawienie się w mieście Niemców. Zapisuje, że uderza ją ich buta i pewność siebie. Opisuje kolejne kontrybucje i żądania niemieckie. Opisuje też księgowość Judenratu podając informację, że wypłaty dla członków, oraz żydowskiej policji były fikcyjne a pieniądze były wydawane w inny sposób.

Pojawia się informacja o tym, że za niedopełnienie pewnych zobowiązań wobec okupanta Autorka została rozebrana i bita przez Ukraińców. Jako nieżywa została wyrzucona na zewnątrz budynku. Udało jej się doczołgać jednak do domu. Relację kończy informacja, że w kilka dni później w Bolechowie zostaje przeprowadzona akcja likwidacyjna.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Katowice
Opis fizyczny: 
54 s. : 20 cm [rkps] + 9 k. : 30 cm. [mps]
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/2146
Tytuł kolekcji: 
Relacje Ocalałych z Zagłady
Uwagi: 
W rękopisie część stron jest pokreślona. Ze słów Autorki spisał Abraham Feder. Relacja autoryzowana.
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
sobota, Sierpień 10, 1946
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja