[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja dotyczy wydarzeń z roku 1941. Rozpoczyna ją informacja o samobójstwie jednego z członków Judenratu podczas zbierania kosztowności na kontrybucję.

Relacja dotyczy głównie obowiązków Judenratu. Autorka precyzyjnie opisuje zależności i hierarchie panujące w Bolechowie.

Autorka wspomina, że z polecenia i finansowania Judenratu utworzono kuchnię ludową dla najbardziej potrzebujących. Opisuje wygląd i zachowanie osób z chorobą głodową. Wspomina o utworzonym i finansowanym przez Judenrat szpitalu.

W zarządzie Rady Żydowskiej leżały też: komisja pogrzebowa, urząd metrykalny, sąd. Wspomina też gazety przychodzące z innych gett zachęcające do samoorganizowania się.

Relację kończy informacja zawierająca dokładny opis i przebieg akcji likwidacyjnej. Akcja ta była bardzo brutalna, Autorka opisuje egzekucje i polecenia, by zarówno kobiety jak i mężczyźni się rozbierali. Z relacji wynika jednak, że oprawcy mieli na celu upokorzenie Żydów a nie przemoc seksualną. Zabito wówczas 900 osób. Po akcji gestapo zażądało od ocalałych członków Judenratu opłaty za „zużyte naboje”.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Katowice
Opis fizyczny: 
11 k. : 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/2147
Tytuł kolekcji: 
Relacje Ocalałych z Zagłady
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisał Abraham Feder.
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
wtorek, Sierpień 20, 1946
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja