[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja dotyczy wydarzeń z lat 1942-1944.

Autorka rozpoczyna wspomnienie od informacji, że w Warszawie dzieliła los „wszystkich Żydów”. Wspomina również, że jej mąż był współwłaścicielem zakładów Tobbensa. Autorka opisuje Wielką Akcję w Warszawie i to, jak z mężem i synem trafia na Umschlagplatz. Po tym, jak udaje się zwolnić z placu jej mężowi odnajduje sobie i synkowi kryjówkę „pośród stosu trupów”. Ukrywają się tam za każdym razem, kiedy tylko przyjeżdża pociąg. Po kilku dniach odnajduje ją mąż, który w międzyczasie postarał się o stosowne dokumenty.

Do stycznia 1943 roku ukrywa się na terenie szopu Tobbensa, później decyduje się opuścić getto.

Początkowo udaje jej się z pomocą szwagra znaleźć kryjówkę w mieszkaniu w centrum miasta, lecz gdy tylko jej syn wygląda przez okno dzieci na podwórku krzyczały „Żydek” i trzeba było znaleźć nową kryjówkę. Przeprowadza się do mieszkania na Pragę. Wspomina, że w tamtym czasie żyła w ciągłym strachu i napięciu o życie własne i dziecka.

Relację kończy informacja o selekcji mieszkańców budynku. Autorka opisuje podejrzliwe spojrzenia sąsiadów i szepty, że jest Żydówką.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Bytom
Opis fizyczny: 
3 k. : 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/2160
Tytuł kolekcji: 
Relacje Ocalałych z Zagłady
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała Ida Gliksztajn.
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
poniedziałek, Listopad 18, 1946
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja