[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Dokument opisany jako opowiadanie, jednak nazwanie tego tekstu "opowiadaniem" jest błędem, ponieważ nie spełnia żadnych cech tej krótkiej formy literackiej.

Autorka wdała się w rozważania filozoficzne nad życiem ludzkim, jego trwałością i ulotnością. Gwiazda chanukowa jest dla niej nadzieją, powierniczką i jednocześnie elementem spajającym Żydów, zmuszonych do rozłąki z rodzinami. Tekst wygląda na próbę działania artystycznego, mającego pomóc poradzić sobie ze strachem, bólem, samotnością i alienacją.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Heleny Ruf]
Wariant tytułu: 
[Gwiazda Chanukowa]
Miejsce powstania: 
Bielsko-Biała
Opis fizyczny: 
3 strony (210x295mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1943
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/539
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na tekście dwie daty - 1943 oraz 20 grudnia 1941. Wedle informacji w nagłówku Autorka miała 15 lat w chwili powstania pracy, co wskazuje na rok 1943. Tekst krótki, nie zawiera dat, imion, szczegółów topograficznych ani informacji dotyczących losów Autorki. Choć tekst nie stanowi relacji holokaustowej został umieszczony w dziale archiwum, w którym znajdują się relacje.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja