[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Dokument to list, z datą 8 maja 1945 roku (dwa tygodnie od przyjazdu Autorki do Szwecji). Kobieta zapisała, że trafiła do Szwecji dzięki pracownikom Czerwonego Krzyża, którzy zabierali więźniarki uwolnione z niektórych obozów na terenie Niemiec celem leczenia i rekonwalescencji.

Zapisała, że w jej domku mieszkało piętnaście kobiet. Znajdowały się tam prycze z białymi prześcieradłami i szarymi kocami, w dwóch rzędach pod oknami i po środku sali. W centrum stół pokryty ceratą, na niej bibułka w barwach narodowych kobiet – biel i czerwień – oraz pełno kwiatów. Kobiety dostawały trzy sute posiłki dziennie, słodycze i odzież. Domek, jaki zajmowały, w rzeczywistości był zaadaptowaną na rzecz byłych więźniarek kaplicą baptystów.

Autorka pisze, że nie istnieje kwestia żydowska – dla Szwedów człowiek jest człowiekiem, choć daje się zauważyć, że Żydów traktuje się delikatniej, bo najwięcej wycierpieli i są w gorszej kondycji. Dziewczynki w obozie chętnie uczą się szwedzkiego, dorosłym przychodzi to trudniej, choć też mogą pobierać nauki.

Dalej Autorka przeszła do opisania swojej historii w czasie wojny. Rozpoczęła od daty 12 marca 1943 roku, kiedy to dostała się do obozu (brak nazwy, ale prawdopodobnie chodzi o Płaszów) i dodała, że chciała zostać przeniesiona do Tarnowa do rodziców i Duni (brak informacji kim jest Dunia). Następny fragment to informacje o rodzinie, znajomych i ludziach wspierających Autorkę – zrozumiały dla adresata, dla osoby postronnej nie.

Następnie opisała swoje losy kolejno w Płaszowie i Auschwitz (gdzie zmarła jej matka). Relację zamykają informacje o selekcji i deportacji do Ravensbrück.

Autorka stosunkowo szeroko opisała warunki panujące w kolejnych obozach, podała nieco szczegółów topograficznych i systemu pracy.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Heleny Frand]
Miejsce powstania: 
Solberg (Szwecja)
Opis fizyczny: 
3 karty (210x295mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Maszynopis miejscami niezbyt czytelny.
Sygnatura: 
301/572
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Tekst miejscami nieczytelny, brak informacji o tym, kto miałby być adresatem listu – nie wiadomo też kto przekazał go do archiwum. Dokument silnie emocjonalny, stosunkowo dużo szczegółów dotyczących kolejnych obozów.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
wtorek, Maj 8, 1945
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja