[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja powstała w październiku 1945 roku, obejmuje wydarzenia z okresu od 1942 do 1945 roku.

Na górze dokumentu pieczęć: "Wojewódzka Żyd. Komisja Historyczna, Kraków, Długa 38".

Relacja nie składa się z opisów, Autorka wypunktowała najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania obozu, w którym przebywało 400 kobiet. Zapisała np. "6 Wachmannów, Legerdienst = na zmianę 12 Aufseherekę". (pisownia zgodna z oryginałem)

Informacje o tym, która z osób nadzorujących cechowała się większą brutalnością niż reszta, która biła i czym lubiła bić. Informacje o częstotliwości pojawiania się w obozie wyższych rangą wraz z imionami i nazwiskami. Między tymi informacjami zawarto też te, dotyczące więźniów, np.: "Fuchaberg Lusia 19 lat z Borysławia urodziła dziewczynkę, wszyscy dobrze się odnosili do matki i dziecka, lepsze pożywienie, wyprawka, po 4 dniach odesłano je w niewiadomym kierunku, skonfiskowawszy naprzód wszystko uprzednio dane."

Informacje dotyczące wyżywienia więźniów, np.: "1.20kg chleba dzielono na 5, potem na 6, wreszcie na 7 osób. ¾ l. zupy w południe, wodnista, prawie nic. ½ .l zupy wieczorem."

W tekście przeważają informacje o strażnikach, o więźniach niewiele. Nieliczne dane topograficzne i opisy wyglądu obozu. Informacje dotyczące żywienia i kar przeważają w relacji.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Klary Lipschütz-Weitz]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
2 strony maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/581
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała Iza Lauer. Tekst pozbawiony emocji, dużo szczegółowych informacji podanych w niezwykle lakoniczny sposób. Momentami tekst ciężki do zrozumienia.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja