[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja powstała w 1945, a dotyczy wydarzeń z roku 1942.

Tekst otwiera informacja, że pierwszą dużą akcją wymordowywania Żydów z okolic Krakowa, była ta ze środy, 8 lipca 1942 roku, w czasie której zabito 140 Żydów w lesie tynieckim. Autorka zapisała, że ofiary pochodziły z rodzin mieszkających poza krakowskim gettem, na mocy rozporządzenia pozwalającego Żydom posiadający rolę pozostać w gospodarstwach. Chodziło o ludzi ze wsi: Liszki, Czernichów, Krzeszowice, Tenczynek i Nowa Góra.

Z relacji wynika, że w tych wsiach pokazały się afisze nakazujące do 8 lipca miejscowym Żydom opuścić swoje domy i przenieść się do Skawiny (pozwolono zabrać dobytek, poza zwierzętami). Na miejscu mieli czekać przedstawiciele Judenratu, a za niezastosowanie się do nowego rozporządzenia groziła kara śmierci.

Autorka zapisała, że około południa na punkt zborny zjechało około 150 furmanek eskortowanych przez granatową policję. Przedstawiciele Judenratu starali się jak najszybciej rozdawać zebranym nowe przydziały mieszkaniowe, jednak tylko 16 rodzinom udało się oddalić z miejsca i udać pod wskazane adresy. Później na polanie (która była punktem zbornym) zorganizowano selekcję. Z każdego wozu – wedle słów Autorki – zabrano starych, chorych i siwowłosych. Kazano im wsiąść na ciężarówki, a następnie wywieziono do lasu, około 4 km w kierunku Wisły. Tam zapędzono nad już wykopane doły, nakazano rozebrać się i złożyć na boku wszystkie posiadane przedmioty, po czym dokonano egzekucji. Strzelało 15 osób, Autorka zapisała, że ich źrenice wskazywały na to, żeby byli nie tylko pod wpływem alkoholu, ale i narkotyków. Po zakończonej egzekucji służba budowlana, która odpowiadała za uprzednie wykopanie dołu, przesypywała trupy wapnem.

Tytuł na dokumencie: "Dotyczy grobu 140 ofiar Hitlera w Tyńcu pod Skawiną".

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Zofii Hrad]
Wariant tytułu: 
[Dotyczy grobu 140 ofiar Hitlera w Tyńcu pod Skawiną]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
3 karty (210x295mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/584
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Relacja sucha, nie zawiera emocji. Brak nazwisk, za to sporo szczegółów topograficznych. Tekst nie zawiera żadnych informacji o Autorce, nie jest nawet możliwe określenie tego, skąd miała informacje dotyczące egzekucji – czy była jej świadkiem, czy słyszała czyjeś opowieści.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja