[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja powstała w 1945 roku, dotyczy wydarzeń z rok 1942.

Znaczna część dokumentu dotyczy akcji wysiedlenia Żydów z Cieszyna. Autorka zapisała, że w październiku 1939 roku do tego właśnie miasta zwożono Żydów z całych Czech. Przewożono ich w zamkniętych wagonach, zabraniając świadkom podawania im wody. W tekście informacje, że spędzono ich do szkoły w Cieszynie.

Kobieta dodała, że jej mąż pomagał ukrywającym się Żydom – nie podała jednak ani informacji dotyczącej liczby osób, którym niósł pomoc, ani tego, gdzie się ukrywali.

Autorka zanotowała, że jej mąż – celnik – od roku 1938 ułatwiał Żydom nielegalne przekraczanie granicy. Początkowo chodziło o ludzi, którzy chcieli uciec do Polski po aneksji Czechosłowacji przez III Rzeszę, później też tym, którzy próbowali przedostać się przez góry na południe.

Kilka pobieżnych informacji o próbach szantażu, donosach i szmalcownikach.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Anny Ryczko]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
2 karty (150x205mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/607
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Tekst bardzo krótki i lakoniczny. Niewiele szczegółów, szczątkowa datacja i informacje topograficzne. W relacji widać emocje – Autorka współczuła Żydom i uważała, że jej mąż pomagając im wypełniał obowiązki "przyzwoitego człowieka". Ze słów Autorki spisała Nelly Rost
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja