[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja powstała w 1945 roku, dotyczy wydarzeń z okresu od 1939 do 1942 roku.

Tekst rozpoczyna informacja dotycząca pierwszych aresztowań Żydów i chrześcijan pod zarzutem tajnego uboju zwierząt hodowlanych (handel był kontrolowany). Żydzi mieszkali w okolicznych wsiach: Brzezowiec, Jadowniki, Kopaliny, Słotwina.

Po dołączeniu się do wojny USA represje miały się nasilić – Autorka zapisała, że strzelano do Żydów na ulicy. Część ludzi deportowano – brzeskich Żydów do Pustkowa, Mielca, Dębicy, Rzeszowa. Bogatsi, wedle słów Autorki – wykupywali się.

Na Boże Narodzenie 1941 roku w utworzonym w rym roku getcie odbyła się "akcja futrowa" czyli konfiskata futer, nowej bielizny, sprzętu narciarskiego i tym podobnych przedmiotów. Policja żydowska szantażowała Żydów.

Od jesieni 1941 do wiosny 1942 w getcie panował tyfus plamisty. Miejscowa ludność mówiła, że choroba uratowała Brzesko, bo SS-mani bali się przyjeżdżać, by zgodnie z rozkazami zrobić czystkę, w obawie o własne zdrowie.

Pierwsza akcja likwidacyjna odbyła się wedle Autorki dopiero na wiosnę 1942 roku – 6 osób zastrzelono, na ulicach odbywały się łapanki.

2 akcja w 2 dzień Pesach – połowa kwietnia. Nazwano ją "akcją przeciw komunistom", w rzeczywistości wycelowana była w elitę miejscowej ludności i dotknęła członków Judenratu, dentystę i innych członków miejscowej, żydowskiej elity.

Kobieta zanotowała, że w czerwcu dotarły do getta wieści o wysiedleniach z Krakowa. W Brzesku pojawiły się też pierwsze pociągi z wysiedlonymi. Początkowo miejscowa ludność starała się podawać wysiedleńcom wodę i jedzenie, później stało się to zbyt niebezpieczne i zaniechano starań, choć pociągi przewijały się przez stację na przestrzeni 10 dni.

3 akcja – brak daty, ale Autorka pisze, że wiedziano co się dzieje, bo na tydzień wcześniej SS-mani z Tarnowa pojawili się na miejscu i zaczęli zabierać meble, a wiedziano, że kontrybucja poprzedzała akcję. Tydzień po kontrybucji rzeczywiście do niej doszło. Otoczono miasteczko (nie wsie) Ukraińcami i Niemcami, dzieci i starców zabijano na miejscu. Młodych zabierano "na auta" Autorka zapisała, że "na 3000 mieszkańców było 600 ofiar. 200 trupów i 400 wysiedlonych".

Nie-żydowska ludność chroniła się przed napadem korzystając z Ukraińców, którzy wystawiali w oknach święte obrazki i tabliczki z napisami "mieszkanie aryjskie". Dopiero później na żydowskich domach malowano gwiazdy, a na nie-żydowskich pisano "arische Wohnung".

Autorka zapisała, że w trakcie akcji część osób zbiegła. Ludzie ukrywali się w zbożu, a Niemcy, chcąc ich wypłoszyć, wchodzili w nie z psami. Dodała też, że wielu SS-manów było pijanych – jej zdaniem upijali się, by móc mordować.

Następny fragment relacji odnosi się do szopów, jakie powstały w mieście – bieliźniarski, krawiecki, rymarski, trykotarski itp.

Relację kończy informacja o wydarzeniach z 5 sierpnia 1942 roku – Autorka zapisała, że w kiedy zajęta była przygotowywaniem obiadu, do getta wjechał samochód Czerwonego Krzyża z Krakowa. Było to auto wysłane przez jej znajomych, którzy planowali w ten sposób pomóc jej wydostać się z dzielnicy żydowskiej i przenieść do większego miasta. Samochód odjechał i czekał w bocznej ulicy. Autorce (prawdopodobnie wraz z rodziną – używa bowiem w tym miejscu liczby mnogiej) udało się przedostać za mur dzięki przychylności strażnika, który nie zareagował. Z Brzeska udali się do getta krakowskiego. Na tym relacja się urywa.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Felicji Schäfler]
Miejsce powstania: 
Kraków
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/611
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała Róża Bauminger. Relacja wydaje się nie mieć zachowanej chronologii, szczątkowe informacje topograficzne. Brak emocji, sucha. Brak informacji o rodzinie czy znajomych Autorki. Tekst nieco chaotyczny.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja