[brak]

Relację otwierają informacje o początku wojny i o tym, że Żydzi od 1939 roku żyli w ciągłym niepokoju, strachu i niepewności. Autorka zaznaczyła, że rozdzielano rodziny, a dzieci pozbawiono warunków do rozwoju i nauki.

Następny fragment dotyczy już przeżyć samej Autorki, która zapisała, że w wieku 12 lat znalazła się w obozie koncentracyjnym. Dodała, że wszyscy przebywający w nim starali się śledzić wieści frontowe i mieli nadzieję, że Armia Czerwona lada dzień ich wyzwoli.

Kolejny ustęp rozpoczyna zdanie, które dobrze prezentuje charakter i język relacji: "Nadszedł maj, po sześciu latach zaświeciło dla nas słońce, 8-go maja wkroczyły do nas wojska rosyjskie". Autorka dodała, że ludzie z lagrów "jak dzika zwierzyna z klatki wylecieli", i że "śpiewem radości i tańcem na ulicach zostali przyjęci Czerwoni".

Relacja praktycznie nie zawiera informacji biograficznych. Stanowi zapis spostrzeżeń dziecka, znajdującego się pod silnym wpływem (prawdopodobnie dyktujących treść) opiekunów.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Mani Cytron]
Wariant tytułu: 
[Dzień oswobodzenia przez Armię Czerwoną]
Miejsce powstania: 
Chorzów
Opis fizyczny: 
4 karty (210x295mm) maszynipisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/659
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Autorka, w czasie powstania tekstu około dwunastoletnia, prawdopodobnie pisała pod okiem kogoś, kto instruował ją o czym i jak opowiedzieć. Wielokrotnie zaznaczyła, że pisze z żydowskiego punktu widzenia, dodaje "my, Żydzi", "dla nas, Żydów". Nie skoncentrowała się jednak na rodzinie – nie ma ani słowa o rodzicach czy rodzeństwie – a większość relacji stanowią peany na cześć Armii Czerwonej, która wyzwoliła obóz i miała być witana kwiatami, prezentami i całusami. Autorka nie napisała nic o warunkach w czasie wojny, o zmęczeniu, chorobach czy wycieńczeniu pobytem w obozie. Z jej relacji wyłania się obraz ludzi czekających Armii Czerwonej i wiedzących, że tylko ona może im pomóc. Język ocierający się o propagandę.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja